Deprem Kadar Tehlikeli...

Marmara Denizi'nde, özellikle Kuruçeşme, Sarıyer ve Beykoz kıyılarında artan kirliliğin bir göstergesi olarak binlerce denizanası belirdi. Uzmanlar, bu istilacı denizanalarının, depremden sonraki en büyük tehlike olarak kabul edildiğini ve acilen temizlenmesi gerektiğini vurguladılar.

Hatice  Ünel
Hatice Ünel Tüm Haberleri
Deprem Kadar Tehlikeli...
Deprem Kadar Tehlikeli...
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Atlantik Okyanusu'ndan gelen ve Marmara Denizi'nde uzun yıllardır önemli bir sorun oluşturan ay denizanası, yeniden yoğun bir şekilde ortaya çıkmış durumda.

Deprem Kadar Tehlikeli...

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, Sarıyer, Beykoz ve Kuruçeşme kıyılarında binlerce denizanasının net bir şekilde görüntülendiğini belirtti. Dr. Kesici, denizanalarının derhal temizlenmesi için sürekli bir çabanın gerekliliğini vurguladı.

Deprem Kadar Tehlikeli...

YIKICI BİR DURUM

Dr. Erol Kesici, Marmara Denizi'nin şu anda ay denizanalarının istilası altında olduğunu belirterek, Marmara Bölgesi için deprem kadar önemli, deprem kadar yıkıcı ve tehlikeli bir durum. Marmara Bölgesi'nin depremden sonra önlem alınması gereken en ciddi ve tehlikeli sorunu Marmara Denizi ve körfezin kirliliğidir. Ne yazık ki ülkemizin en kirli denizlerinin başında, iç deniz özelliğine sahip, çok hassas ve kırılgan ekosistemi bulunan Marmara Denizi geliyor. Marmara Denizi'nin kirliliğinin temel nedeni, insan faaliyetleri, insandır. Marmara Denizi 20 milyonu aşan nüfusun ve neredeyse Türkiye'nin yüzde 70 oranında sanayisini etrafında barındıran bölgelerimizdendir. Tarım atıklarının oluşturduğu kirlilikte önemli bir etkendir." dedi. " dedi.

Deprem Kadar Tehlikeli...

KİRLİLİK VE BALIK AVI BASKISI

Dr. Kesici, Marmara Denizi'ni kirleten unsurların acilen durdurulması gerektiğini belirterek, "Kirliliğe bağlı denizde azot, fosfor gibi besi elementlerinin aşırı artması sonucu müsilaja da neden fitoplankton, yani bitkisel mikroskobik alglerin artmasıdır. Aynı zamanda Marmara Denizi'nde çok sayıdaki balık türünün, kabuklu organizmaların, deniz kaplumbağası ve benzeri ekosistem elemanlarının tür ve popülasyonlarının azalması, kirliliğin aşırı artmasının diğer bir nedenidir. Diğer önemli bir faktör de Marmara Denizi'nde ne yazık ki çok aşırı şekilde av baskısı söz konusu. Bu av baskısı, balık popülasyonlarını azaltmakta, denizde kirliliği giderek artırmaktadır." diye konuştu.

Deprem Kadar Tehlikeli...

MARMARA DENİZİ İSTİLA ALTINDA

Marmara Denizi'nin biyolojik istila altında olduğunu vurgulayan Dr. Kesici, "Yani doğal tür sayısı azalmakta, istilacı türler ise küresel ısınma ve su sıcaklığının artışıyla aşırı şekilde çoğalmaktadır. Akdeniz'den Ege ve Marmara'ya gelen istilacı türler yaygınlaştı. Marmara Denizi'nde şu an bunlar içinde en tehlikeli olanı denizanalarıdır. Burada görülen ay denizanası olarak bilinen bir tür olup, zaman zaman çok tehlikeli ve zehirli olan pusula denizanasına da rastlanmaktadır. Şu anda Marmara Denizi'nin her tarafını ay denizanaları istila etmiş durumda. Bu denizanaları balık yumurtaları, larvalarıyla beslendiği için, denizdeki balık popülasyonunu da yok ediyor. Çözüm, denizi kirleten tüm unsurlar kesinlikle engellenmelidir. Balık çeşitliliği, doğal türler artırılmalıdır. Aşırı av baskısı sonlandırılmalı ve 24 saat çalışma esaslı denizanaları toplanmalıdır." " dedi.

Deprem Kadar Tehlikeli...

13 Şub 2024 - 10:37 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Fırtına Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Fırtına Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Fırtına Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Fırtına Haber değil haberi geçen ajanstır.